ویدیو:‌ بررسی لمس سه بعدی در آیفون ۶اس

با دوستانتون به اشتراک بگذارید!

در روزهایی که توان سخت افزاری و نرم افزاری گوشی های موبایل به طرز خیره کننده ای از نیازهای روزمره ما پیشی گرفته اند، نیاز به نوآوری هایی هست که بازار گوشی های تلفن همراه را همچنان جذاب و رقابت میان برند ها را همچنان داغ نگه دارند. امروز به یکی از بهترین آنها می پردازم.

با آیفون و فناوری لمسی اش اپل روش نوئی را برای تعامل با تکنولوژی ابداع کرد که تجربه کاربری را در دنیای دیجیتال برای همیشه تغییر داد. تا همین اواخر حرکات و اشارات انگشت بر روی نمایشگرهای گجت های الکترونیکی محدود به فضای دو بعدی می شد تا اینکه اپل به همراه آیفون ۶اس و ۶اس پلاس یک روش ارتباطی تازه و یک بعد جدید به نحوه ارتباط کاربران با آیفون اضافه کرد. این دستاورد به کمک فناوری ای بنام ThreeD Touch یا لمس سه بعدی حاصل شده و به شما اجازه می‌ دهد ضمن حفظ قابلیت های تک لمسی و چند لمسی قبلی آیفون، حالا با صفحه نمایشی کار کنید که قادر به تشخیص فشار هم هست و قابلیت های جدیدی را به آیفون شما بخشیده.

کاربردهای لمس سه بعدی رو در اپلیکیشن ها می شود به ۲ دسته کلی تقسیم کرد:
دسته اول آنهایی هستند که در خارج از محیط اپلیکیشن ها تعریف می شوند. یعنی زمانی که در صفحه Home آیکون اپ ها را لمس می کنید و فشار می دهید. اگر اپی که آیکونش را فشار می دهید قابلیت لمس سه بعدی را داشته باشد یک منو در کنار آیکون باز می‌ شود و متناسب با نوع و کارکرد اپ آن منو یک یا چند گزینه را به شما نشان می دهد (Quick Actions)؛ چیزی شیبه به منوی راست- کلیک در وینوز یا مک. وقتی منو باز می‌ شود گزینه هایی ارائه می شوند که عموماً میان برهایی هستند به فانکشنهای پرکاربرد در آن اپلیکیشن.  

در یوتیوب:

در آپارات:

دسته دومی از کارکردهای لمس سه بعدی وجود دارند که داخل محیط اپ ها تعریف می شوند. برای این دسته اپل دو مفهوم Peek و Pop را معرفی کرده؛ بدین ترتیب که اگر در داخل محیط اپ آیتم هایی مثل عکس، ویدئو، لینک و آدرس را فشار بدهید، پیش نمایشی از آن آیتم برایتان به نمایش در می آید و بعبارتی این آیتم برایتان Peek می شود. در این حالت اگر انگشتتان را رها کنید پیش نمایش ناپدید می شود، ولی اگر بخواهید آن آدرس/لینک/عکس/ویدئو رو بصورت کامل ببینید، فشار انگشتتان را روی صفحه بیشتر می کنید تا آیتم بصورت تمام صفحه نمایش داده شود یا بعبارت دیگه Pop شود.

با اینکه استفاده از ThreeD Touch بسیار ساده است فناوری که برای پیاده سازی آن به کار رفته به هیچ وجه پیش پا افتاده نیست. در پشت ال سی دی و جایی که نور به صفحه تابانده می شود تعداد زیادی حسگر خازنی کار گذاشته شده اند. با هر فشاری که به صفحه نمایش وارد می کنید این حسگرها تغییر فاصله میکروسکوپی بین شیشه زیر انگشت شما و صفحه تاباننده نور را اندازه گیری می کنند. نتیجه این اندازه گیری با سیگنالهای دریافتی از حسگر لمسی و شتاب سنج  گوشی ترکیب می شوند و نتیجه نهایی از پردازنده به سیستم عامل ابلاغ می شود تا آیفون عکس العمل متناسب با فشار انگشت را به شما نشان بدهد. اینجاست که این موتور کوچک و ظریف با نام Taptic Engine که جایگزین لرزشگرهای معمول در آیفون های قبلی شده، با یک لرزش کوتاه ۱۰ تا ۱۵ میلی ثانیه ای به فشار انگشت تان عکس العمل نشان می دهد و نتیجه لازم روی صفحه نمایش نشان داده می شود.

بدون شک بهره گرفتن از لمس سه بعدی خارج از محیط اپلیکیشن در عین جالب بودن کار را هم برای کاربر ساده تر می کند. اما می‌ توان با اطمینان گفت که این ویژگی ها ضرورت خاصی در کارکرد های روزمره کاربران عادی ندارد. اتفاق اصلی زمانی می افتد که از این قابلیت در داخل اپلیکیشن استفاده شود. جایی که توسعه دهندگان iOS  توانسته اند جنبه های جدیدی را که پیش از این امکان خلق آنها وجود نداشت در نرم افزار های خود را به کار بگیرند. نمونه های بسیار جالبی در این خصوص وجود دارند؛ به عنوان مثال محققین دانشگاه جان هاپکینز با بهره گیری خلّاقانه از لمس سه بعدی بازی ای به نام Bandit’s Shark Showdown را طراحی کردند که به آسیب دیدگان از سکته مغزی کمک می کند تا در دوره نقاهت، با انجام این بازی کنترل عضلات دستان خود را سریع تر به دست آورند.

با داشتن آیفون ۶اس یا ۶اس پلاس، برای بهررا بردن از این نوآوری اپل فقط یک چیز کم دارید و آن مجموعه ای از اپلیکیشن هایی است که لمس سه بعدی رو پشتیبانی کنند. برای ساده ترشدن کارتان فهرستی ۵۰ تایی از این اپلیکیشن ها را برایتان تهیه کرده ام. کافیست به این فهرست سر بزنید و از تنوع اپلیکیشن های موجود لذت ببرید. اما کارمان با ThreeD Touch اینجا به پایان نمی رسد. در ویدیوی بعدی ۲۰ نکته و ترفند جالب را در مورد لمس سه بعدی معرفی خواهم‌ کرد که امیدوارم بتوانید وقت بذارید و آن ویدیو را هم حتما تماشا کنید.

با دوستانتون به اشتراک بگذارید!

پاسخ دهید